- Good power efficiency and comparatively light weight
- 3 A current enables your device recharge quickly
- 45 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- Smartphone device supported for better reliance and optimal performance
- 5.91 ft cable length help ac adapter mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
- USB Type-C interface allows quick transmission of data, dependable charging at a higher rate for your convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 45W |
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









