Load reduced DIMM
Include a register for enhancing clock, command and control signals
Enhanced data signal by placing data buffer
Best solution for achieving high density with high speed
Supports x4 Organization / up to 4 ranks per DIMM and 3DPC
Application : Server
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 2666 MHz speed with registered signal and CL19 latency for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the LRDIMM 64 GB of memory will make them run in a flash
- DDR4-2666/PC4-21300 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 64GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL19 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Server device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- LRDIMM form factor with 288-pin and 64 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing allows convenient and easy reconfiguration according to your requirements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 64GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Quadruple-rank |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | LRDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
Samsung 64GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Server - 64 GB (1 x 64GB) - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz Quadruple-rank Memory - CL19 - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - LRDIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

