Proven DRAM Module Solution in the Global Market
Samsung's memory modules are designed for a wide range of applications to deliver the best performance with low power requirements.
- Include a Register for enhancing Clock, command and control signals
- Supports x4 / x8 Organization / up to 2 ranks per DIMM and 3DPC configuration
- Error correction available by added 8 bit parity signals
- Application : Server
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with registered signal and CL19 latency for smooth computer performance
- 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- 288-pin DDR4-2666/PC4-21300 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 32GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL19 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL19 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 1.2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
Samsung 32GB DDR4 SDRAM Memory Module - 32 GB (1 x 32GB) - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz - CL19 - 1.20 V - ECC - Registered - 288-pin - DIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

