Durable, three-ring View Binder is ideal for daily use at your home, school or office. Binder is made with polypropylene and chipboard and features a clear overlay with a nonglare finish. PVC-free, nonstick material won't transfer ink or lift copy from materials inserted into the cover or placed inside the binder. Lid-mounted, D-shaped rings create a rivetless spine for a professional look that impresses during presentations. The 1" binder holds up to 225 sheets to keep all your documents in one, convenient place for easy organization.
- 1-Inch Binder: Made of durable polypropylene and chipboard, our three ring binder is ideal for daily use at home, school, and the office
- Easy Customization: 1-inch binders feature a clear overlay with a non-glare finish; Our 3 ring binders allow for complete customization - perfect for organization and presentations
- Archival Safe: Made of PVC-free, non-stick polypropylene, our 1-inch 3-ring binder will not transfer ink or lift copy from materials inserted into the cover or placed inside the 1 in binder
- Professional Look: Designed to impress during presentations and look great on a shelf, our small 3-ring binder features back-lid-mounted D-shaped binder rings for a rivetless spine
- Why Samsill: We have been manufacturing quality USA-made binders for school, work, and home in Fort Worth, Texas, since 1953 using domestic and imported materials
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsill Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Ring Size | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Pocket Location | Internal |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Color | Green |
| Material | Chipboard |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsill Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 225 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Fastener Location | Back-mounted |
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Standard | Letter |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | D-Ring |





























