The Strut Wall Stand is a sleek, streamlined solution for supporting AV/IT technology. Featuring ultra-low-impact installation with no wall construction or down time, the modular design supports video displays while securely concealing small electronics, computers and cables. Ultra-simple installation allows the Strut 170 Wall Stand to be affixed to any wall without special preparation and is ideal for every application from entryway and retail digital signage, to training, video conferencing and beyond.
- Rapid Global Deployment - AV solutions that save time and money
- Low Impact Installation - No wall reinforcement required, no trades, no down time
- Designer Choices - Fronts in a white laminate and real-wood veneers, with a black trim
- Future Proof Design - Upgradeable and retro-fit friendly for new technology or new decor
- Durability and Safety Tested
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a modular mounting system
- Sustains a maximum load capacity of 225 lb
- Supports the screen size of 98"
- Built with wood veneer product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Landscape/Portrait Mounting feature for maximum productivity with added dependability
- Wall application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Salamander Designs Ltd |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 98" |
| Minimum Screen Size Supported | 55" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 225 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Fixed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Salamander Designs Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

