- Salamander Designs EZ Touch Mounts provide effortless, manual high/low adjustment which is hidden behind the touch screen. Our patented design features spring-assisted counter-balance technology. Designed for 50" Microsoft Surface Hub and other VESA compliant, 41 - 85 lbs(18-38 kg) load capacity range.
- Adjustable counter-spring provides smooth, effortless and intuitive high-low transition
- Vertical range is 16 inches
- Compact design: hidden behind the screen
- Extremely reliable; tested to 60,000 cycles or 10 years of usage
- Fast and easy mounting
- No maintenance needed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Salamander Designs Ltd |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 65" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 39.68 lb |
| Maximum Load Capacity | 83.78 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 440 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Salamander Designs Ltd |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.