Whether you're traveling, in the office, or at a remote job site, the Targus® SafePort® Rugged Max Casefor iPad® A16 (11thgen) 11-inch and iPad® (10thgen.) 10.9-inch provides ultimate coverage and maximum protection for your iPad. Featuring BlueShock™ Protection, an advanced, lightweight triple-layer corner protection system,this case is thoroughly tested to meet the rigorous mil-spec (MIL-STD-810G) standards that protect from harsh environmental conditions, sudden drops, and accidental slips. It's designed with an integrated, bezel-free screen protector, and silicone port covers to protect the audio and power ports when necessary. You can rest assured this rugged case provides the best, all-around protection from everyday use, water, drops, dust, or force.
Versatile and hassle-free, the case has a built-in stand for multiple viewing and typing positions, which seamlessly slides open with one hand and sits firmly on nearly any surface thanks to its hinge-less design. Connect the silicone hand strap and your iPad becomes more accessible and secure than before.
- Featuring BlueShock™ Technology, our advanced, lightweight triple-layer corner protection system for ultimate device protection
- Passes military grade 5.9 ft./1.8m drop testing (MIL-STD-810G)
- Three-piece, over-molded shell with shock-absorbent TPU
- IP54-rated for dust and water resistance
- Integrated, bezel-free screen protector helps protect from scuffs and scratches
- Silicone plugs to cover audio and power ports when necessary
- Built-in stand slides open with one hand for typing and viewing
- Detachable hand strap integrated into sliding handle
- Clear window on back to display asset tag
- Integrated holder for Apple Pencil® or stylus (Pencil sold separately by Apple®)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Targus Group International |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
| Appearance | |
|---|---|
| Case Type | Hard |
| Carrying Options | Hand Strap |
| General Features | |
|---|---|
| Case Features | Sturdy |
| Durability | Impact Resistant |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility | iPad (11th Generation) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Withstand Drop Height | 70.80" |













