Engineered to be lightweight while maintaining certified drop protection. Its sleek design and lightweight build encourage students to keep the case on their devices at all times, significantly reducing breakage, increasing device uptime, and enhancing the long-term value of the device.
- Ultralight chassis without sacrificing drop protection capabiltiy
- Reinforced TPU drop-cushioning corners
- Engineered for clamshell and full 2-in-1 device viewing
- Slide on design for easy installation and uninstallation
- Simplistic design language keeps students from removing the case
| Brand | |
|---|---|
| Brand | UZBL |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Shock Resistant |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | UZBL |
| Brand Compatibility | HP |
| Tablet Model Compatibility | iPad (11th Generation) |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Withstand Drop Height | Upto 72" |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



