The PH-1 is a medium-weight single-sided headset with foam-filled cushions that offer a light feel with moderate isolation from ambient noise. The dynamic noise-canceling mic is easily positioned with a unique ball joint for continuous adjustability.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- The PH-1 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Features XLR connector for dependable connectivity, ensuring optimal device performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 100 Hz10 kHz for a full-spectrum listening experience
- Noise cancellation provides clear hearing even in loud environments for better focus and communication
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Impedance | 300 Ohm |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.50 ft |
RTS PH-1 Single-Sided Headset with Flexible Dynamic Boom Mic
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

