The PH-2 is a dual-sided mono, medium-weight headset with foam-filled cushions that offer a light feel with moderate isolation from ambient noise. The dynamic noise-canceling mic is easily positioned with a unique ball joint for continuous adjustability.
- The PH-3 is available with 5-pin male or female XLR connectors.
- The PH-2 is available with 4-pin male or female XLR connectors, or pigtail termination.
- The PH-3 is a dual-sided stereo headset.
- The PH-2 is a dual-sided mono headset.
- The PH-2 & PH-3 headsets are medium-weight, dual-sided headsets with foam-filled cushions for the ultimate in day-long comfort.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Cheek |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Impedance | 150 Ohm |
| Sound Pressure Level | 95 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.50 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

