The Xtensys KVM Console features the latest in technology and can be deployed and scaled to any computer environment from the simplest to the most complex. You can connect either a miniature Rose KVM transmitter or a serial cable to the RJ45 computer input connectors on the unit and it will auto-detect the interface. If video is present it will automatically measure the distance and equalize the video for maximum clarity.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rose Electronics |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receiver Width | 8.75" |
| Receiver Height | 1.75" |
| Receiver Depth | 5.65" |
| General Features | |
|---|---|
| KVM Technology | Analog |
| Manufacturer | Rose Electronics |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| PS/2 Port | Yes |
Rose Electronics Xtensys KVM Console
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.