The CrystalView CAT5 USB is the KVM extender of choice for businesses that need to extend and operate a USB computer, server, or KVM switch from a great distance. The CrystalView CAT5 USB makes this possible by the use of standard CAT5 cable. You can fully operate and control a USB computer or server from as far away as 1,000 feet using standard CAT5 cable. The CrystalView CAT5 USB supports all analog VGA video.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rose Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | XGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 9 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Local Users Support | 1 |
| Number of Remote Users Suppor | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 1.60 lb |
| Transmitter Depth | 3.40" |
| Transmitter Height | 1.75" |
| Transmitter Width | 8.80" |
| General Features | |
|---|---|
| KVM Technology | Analog |
| Maximum Operating Distance | 1000 ft |
| Manufacturer | Rose Electronics |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 2 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.