Make your smart home even smarter
Unlock premium features including instant cloud recording, advanced object detection, and event filtering on your camera or video doorbell with a Roku Smart Home Subscription.
Keep tabs on any room, from anywhere
Bring any room to your screen with Roku Wired Indoor Cameras from America's #1 TV streaming company. Simply setup in minutes and check in right from your Roku TV™, player, or Roku Smart Home mobile app. Plus, with clear two-way audio and automatic software updates, you can chime in anytime and know you're always secure.
Catch the colorful details
Get every detail of the baby's room or the dog's play area in 1080p HD full-color picture, whether it's the middle of the night or the sun's glaring through a window.
Check your home from your phone
View a live stream, adjust your camera settings, talk to your pet, and more-all from the Roku Smart Home mobile app.
Be the first to know
Whether you're out running errands or in the middle of a show, get an alert within seconds of your camera's sensor detecting motion or sound.
See it all on your TV
No, no-don't get up. Pull up your camera's feed on your Roku TV™ or player by simply pressing a button on your remote or using Roku Voice. Have multiple cameras? Use Camera Carousel to cycle through each feed and detect motion automatically.
- 1080p HD video & color night vision
- Motion and sound detection with customizable zones
- Instant notifications & enhanced two-way audio
- Stream to your Roku TV™, player, or Smart Home mobile app
- Voice control works with Roku Voice, Alexa, and Google Assistant
- View live recordings triggered by motion and sound
- Required: Wi-Fi® 2.4GHz
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Roku |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V |
| Power Source Type | USB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Recording Formats | Full HD |
| Number of IR LEDs | 4 |
| Field of View | 120° |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Weather Resistant |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Roku, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |







