The RC310 1080P HD Mini Video PTZ camera has a 120° vertical tilt angle, 340° horizontal pan angle, and 3x optical zoom. It is compact like a webcam but offers more professional and flexible control.
RC310 MINI SIZE HD PTZ CAMERA
Designed for small meeting scenarios, RC310 features a 1/2.9-inch high-quality CMOS sensor that delivers 1080P high-resolution photos. With its array of AI video algorithms, RC310 ensures an exceptional video communication experience.
Crystal Clear Video
High-quality sensors produce sharp 1080P video with brilliant color for video conferencing in any space.
- CMOS moves the video conferencing camera a step ahead with unparalleled quality of pictures. Now you can video chat without having to worry about the blurry visuals.
- The fixed focus mode offers a decent amount of depth of field to generate sharp visuals all by itself
- Fast auto-focus of the camera makes quick adjustments as per the scene/motion changes
- Relish video conferencing with the integrated microphone facility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ROCWARE |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Current | 1 A |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 16x |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Effective Resolution | 2.1 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field Of View (FOV) Angle | 90° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Unified Communications Platfo | Zoom |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Video Formats | Motion JPEG |
| Manufacturer | ROCWARE |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 Type C |
| Serial In | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |

















