4K UHD 121° Wide View Angle
121° wide field of view (110° horizontal field of view), built-in PTZ (pan and tilt ±15°), making it easier for attendees to enter the conference meeting.
The mic's 19.7-foot (6m) audio pickup radius catches audio from all attendees in the conference room.
3-in-1 Design
3-in-1 design of 4K ultra HD camera, beamforming microphone and full-frequency speaker, plug and play, reduces wiring and makes video communication easy
Professional Audio Output
High signal-to-noise ratio digital microphone array, primary microphone and extended microphone cascade design, automatic beamforming 360° omnidirectional long-distance straightforward voice pickup, effectively improve the quality of conference room audio calls.
Empower Your Meeting with AI
The Built-in intelligent analysis algorithm supports audible position identification and intelligent linkage ePTZ function, the speaker can be automatically tracked, and it intelligently switches the speaker screen to ensure that the speaker is always clear in the screen.
- CMOS moves the video conferencing camera a step ahead with unparalleled quality of pictures. Now you can video chat without having to worry about the blurry visuals.
- The fixed focus mode offers a decent amount of depth of field to generate sharp visuals all by itself
- The next gen wireless webcam lets you relish recording and conferencing from your cozy spot
- With the cohesive microphone, the sound is clearly discernible, which adds as a bonus to the visuals
- The USB 3.0 Type C port ensures smooth, TV - webcam connection with its quick-fix facility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ROCWARE |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Current | 2 A |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 5x |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field Of View (FOV) Angle | 121° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Wall |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Video Formats | YUY2 |
| Manufacturer | ROCWARE |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |













