RC08 is a smart webcam, 1080P HD camera, ToF Autofocus, 90° Ultra-Wide-Angle, 360° Rotating Stand, Loseless Portrait Mode. Built-in a speaker and mic that sound quality of them are even better than a laptop's built-in speakers.
All-in-one USB Webcam with Build-in Speaker and Mic
All-in-one design combines HD video(1080P@30fps) with high-quality audio clarity for business-grade video conferencing. With 90 degree field of view, you can enjoy your group meeting that accommodates broader spaces around and makes every team member be seen clearly. The built-in full duplex speakerphone and 3A noise canceling microphone allows you to hear and be heard clearly. And the 4X digital zoom and Center Stage functions make you look more professional at the meeting.
Center Stage
With Al intelligence recognizing your position and digital zoom function.RC08 keeps you on center stage during a video call with one short button press on the behind. And the led indicator and speaker prompts make it easier to set all on your own
- Capture high-quality videos and images with CMOS imaging sensor
- The webcam lets you zoom in and out to see all that the world has to offer, up close and clear
- Fast auto-focus of the camera makes quick adjustments as per the scene/motion changes
- Enjoy intricate details with 1920 x 1080 high video resolution. Furthermore, 30 fps size transfers wide angles into the camera frame with sharp results.
- Relish video conferencing with the integrated microphone facility
- Using notebooks is fun, and the experience gets better when a good webcam device is bracketed to it with the USB 2.0 Type C port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ROCWARE |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Input Current | 500 mA |
| Power Source Type | USB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 4x |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 90° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Noise Canceling | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Tripod Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Video Formats | H.264 |
| Manufacturer | ROCWARE |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |





























