| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rocstor |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz , 4K UHD , 8K @ 30Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 , 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD , SD |
| Memory Card Reader | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Rocstor |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
Rocstor USB C Multiport Adapter, 8-in-1 Hub - for Notebook, Monitor, Tablet - Charging Capability - Memory Card Reader - SD, microSD - 100 W - USB Type C - 2 Displays Supported - 8K @ 30Hz, 4K UHD, 4K @ 60Hz - 7680 x 4320, 3840 x 2160 - 4 x USB Ports - 3 x USB 3.0 - 3 x USB Type-A Ports - USB Type-A - 1 x USB Type-C Ports - USB Type-C - HDMI - Wired - 100W - Portable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















