| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rocstor |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 1.58" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.90 oz |
| Receiver Height | 0.59" |
| Receiver Depth | 9.06" |
| Transmitter Depth | 9.06" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.66 oz |
| Transmitter Height | 0.59" |
| Transmitter Width | 1.58" |
| General Features | |
|---|---|
| Supported Video Modes | 720p , 1080p |
| Maximum Operating Distance | 65.62 ft |
| Manufacturer | Rocstor |
Rocstor TrueReach Video Extender Transmitter/Receiver - 65.62 ft Range - 3 x USB - 1 x HDMI Out - 1080p, 720p - 4K - 4096 x 2160 - Multimedia, Educational Facilities, Display, Conference Room, TV, Projector, Computer
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















