| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rocstor |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 3.70" |
| Receiver Height | 0.91" |
| Receiver Depth | 3.78" |
| Transmitter Depth | 3.78" |
| Transmitter Height | 0.91" |
| Transmitter Width | 3.70" |
| General Features | |
|---|---|
| Supported Video Modes | 480p , 576p , 720p , 1080p |
| Maximum Operating Distance | 656.17 ft |
| Manufacturer | Rocstor |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Remote (IR) Input | 1 |
| Remote (IR) Output | 1 |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 , Category 5e , Category 6 |
Rocstor TrueReach Video Extender Transmitter/Receiver - 656.17 ft Range - 2 x Network (RJ-45) - 1 x HDMI In - 1 - 1 - 1 - 1080p, 720p, 576p, 480p - 4K - 4096 x 2160 - Category 5e, Category 5, Category 6 - Display, HDTV, Projector, Computer
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















