| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rocstor |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 1.57" |
| Receiver Weight (Approximate) | 2.54 oz |
| Receiver Height | 0.91" |
| Receiver Depth | 2.64" |
| Transmitter Depth | 2.81" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 3 oz |
| Transmitter Height | 0.59" |
| Transmitter Width | 1.02" |
| General Features | |
|---|---|
| Supported Video Modes | 1080p , 1080i |
| Maximum Operating Distance | 196.85 ft |
| Manufacturer | Rocstor |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 , Category 6a , Category 7 |
Rocstor TrueReach Video Extender Transmitter/Receiver - 196.85 ft Range - 2 x Network (RJ-45) - 2 x USB - 1 x HDMI Out - 1080i, 1080p - 4K - 4096 x 2160 - Category 6, Category 6a, Category 7 - Computer, Display
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















