| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rocstor |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 0.70" |
| Receiver Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Receiver Height | 3.10" |
| Receiver Depth | 2.95" |
| Transmitter Depth | 5.96" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 9.76 oz |
| Transmitter Height | 0.74" |
| Transmitter Width | 3.40" |
| General Features | |
|---|---|
| Supported Video Modes | 480i , 480p , 576i , 576p , 720p , 1080p , 1080i |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Manufacturer | Rocstor |
| Video Ports | |
|---|---|
| HDBase-T | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 , Category 6a , Category 7 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Rocstor TrueReach Splitter with Power over Network Cable 4K/1080p 1x2 HDMI - 230 ft RangeNetwork (RJ-45) - 1 x HDMI In - 2 x HDMI Out - 1080p, 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i - 4K - 1920 x 1080 - Category 6a, Category 7, Category 6 - Conference Room, Shopping Center, TV, Display, Classroom, Multimedia, Studio - Yes
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















