| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rocstor |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 1.58" |
| Receiver Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Receiver Height | 0.59" |
| Receiver Depth | 2.63" |
| Transmitter Depth | 2.63" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Transmitter Height | 0.59" |
| Transmitter Width | 1.58" |
| General Features | |
|---|---|
| Supported Video Modes | 480i , 480p , 576i , 576p , 720p , 1080p , 1080i |
| Maximum Operating Distance | 196.85 ft |
| Manufacturer | Rocstor |
| Video Ports | |
|---|---|
| HDBase-T | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 , Category 6a , Category 7 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Rocstor TrueReach Extender over Ethernet Cable 4K@60Hz HDMI - 196.85 ft RangeNetwork (RJ-45) - 1080p, 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i - 4K - 4096 x 2160 - Category 6, Category 7, Category 6a - Home Theater, Training Room - Yes
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















