| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rocstor |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K , 4K @ 60Hz , 4K @30Hz , 8K , 8K @ 30Hz , Full HD |
| Supported Resolutions | 1920 x 1080 , 3840 x 2160 , 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Thunderbolt Ports Quantity | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | SD , TransFlash |
| Memory Card Reader | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Security | |
|---|---|
| Kensington Security Slot | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Management Features | Wake-on-LAN |
| Manufacturer | Rocstor |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
Rocstor ThunderConnect RD12 Thunderbolt 4 Multi-Display Docking Station - Locking Slots - for Mouse, Notebook, Mobile Workstation, Keyboard, Headset, Desktop PC - Charging Capability - Memory Card Reader - SD, TransFlash - 150 W - Thunderbolt 4 - 4 Displays Supported - 8K @ 30Hz, 4K @ 60Hz, 4K @30Hz, 4K, 8K, Full HD - 7680 x 4320, 3840 x 2160, 1920 x 1080 - 4 x USB Ports - 3 x USB Type-A Ports - USB Type-A - 1 x USB Type-C Ports - USB Type-C - 1 x RJ-45 Ports - Network (RJ-45) - HDMI - Disp
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















