| Brand | |
|---|---|
| Brand | Rocstor |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 57" |
| Minimum Screen Size Supported | 24" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 4.41 lb |
| Maximum Load Capacity | 59.52 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Pattern | 75 x 75 , 100 x 100 , 100 x 200 , 200 x 200 , 200 x 100 |
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Minimum Tilt Angle | -20° |
| Maximum Tilt Angle | 60° |
| Maximum Swivel Angle | 90° |
| Minimum Swivel Angle | -90° |
| Minimum Pan Angle | 90° |
| Maximum Rotate Angle | -90° |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Rocstor |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Rocstor ErgoReach Mounting Arm for Monitor, Curved Screen Display, Flat Panel Display - Matte Black - 1 Display(s) Supported - 24" to 57" Screen Support - 59.52 lb Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100, 100 x 200, 200 x 100, 200 x 200 - VESA Mount Compatible - Steel, Aluminum, Plastic - 1
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











