Plug your Video Doorbell into a standard indoor outlet for 24/7 power and protection, even if your home doesn't have existing doorbell wires. Plug-In Adapter installs in minutes and keeps your doorbell powered without hardwired installation or taking batteries out to recharge them.
- Includes a 10-foot cable with clips.
- Built-in short-circuit protection.
- Connects to standard indoor power outlets only.
- Insert the doorbell's rechargeable, Quick Release Battery Pack. Plug-in Adapter will keep the battery charged inside the doorbell.
- Works with Video Doorbell Wired, Video Doorbell (1st Generation), Video Doorbell (2nd Generation), Video Doorbell, Video Doorbell 2, Video Doorbell 3, Video Doorbell 3 Plus, Video Doorbell 4, Battery Doorbell Plus, Video Doorbell Pro, and Video Doorbell Pro 2.
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 500 mA helps your device charge quickly
- 12 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- Video Doorbell device supported according to your requirements with maximum productivity
- 10 ft cable length for faster, efficient execution of mounting to ensure maximum reliability
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers constant 24 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ring LLC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Maximum Input Current | 500 mA |
| Maximum Output Current | 500 mA |
| Maximum Output Power | 12 W |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ring LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.