The RICOH fi-8930 heavy-duty production scanner offers greater lifetime value for organizations ready to level up their digitization operations.
Pro efficiency at the touch of a button
The fi-8930 is powered by an innovative new engine that has multiple patents pending. Power through backlogged paper and digitize daily operations with high-speed performance and large batch sizes. Plus, enjoy user-friendly design and intuitive features.
- 130 pages per minute / 260 images per minute
- 750 sheet Automatic Document Feeder (ADF)
- Daily Volume: 110,000 sheets
- 4.3-inch Touchscreen and button interfaces
Superior paper handling for productive scanning workflows
Spend less time prepping, processing, and troubleshooting batches of documents. The fi-8930 comes with advanced throughput technologies to help protect documents, data, and the hardware. Scanner operators can enjoy fewer jams and re-scans along with improved quality, speed, and workflow processes.
- Stapled Documents Detection: Detects pages that have been stapled, regardless of location.
- Paper Ejection Control: Improves document ejection, handling, and workflow.
- Automatic Skew Correction: Corrects document alignment one by one before scanning
- Straight Path capabilities: Accounts for thick or cumbersome documents at the flip of a switch, minimizing process interruptions.
Outstanding image quality and accuracy
Capture images clearly, quickly, and correctly to maintain data accuracy. With our proprietary image software, the fi-8930 ensures that your scans can meet strict compliance standards.
- Clear Image Capture: Produces high-definition images for data extraction.
- PaperStream IP: Processes images for optimal image correction.
- PaperStream Capture: Provides front-end image cleanup, easy navigation, and ready-to-go profiles.
- OverScan Control: Detects skewed documents and adapts to capture all data and avoid image loss
Why RICOH fi-8930?
The heavy-duty fi-8930 production scanner is for future-forward organizations ready to invest in operational efficiency. This scanner boasts exceptional durability, reliability, and capabilities that make total cost of ownership a clear value.
Digitized data lasts forever. There's too much on the line to risk poor results. Invest in the fi-8930 for an innovative edge, unmatched reliability, and a more seamless digitization experience.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ltd. , Ricoh Imaging Company |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Depth | 24-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Consumption | 70 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 1.1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Image Sensor Type | Dual CIS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Light Source | RGB LED |
| Manufacturer | Ricoh Imaging Company, Ltd. |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Duplex Scanning | Yes |
| Scan Color | Grayscale |
| Scanning Modes | Duplex |
| Media Type | Envelope |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | A4 - 8.27" x 11.69" |
| ADF Capacity | 750 Sheets |
| Duty Cycle | 110000 |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 130 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 260 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 130 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 260 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 15% |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |