Enjoy sharp, vibrant color printing for all your business needs with the RICOH C125 P Color Laser Printer. With options to print on a variety of paper types in color or monochrome, tackle your projects at speeds of up to 26 ppm. Have the freedom to print remotely, knowing that our Locked Print feature will keep your data secure.
- Printing speeds of up to 26 ppm color. Fast first print speed and can print on both sides of the paper
- Large 250-sheet capacity paper tray and single-sheet capacity multi-purpose tray
- Equipped with USB, Wi-Fi and Ethernet connectivity
- Supporting mobile devices via AirPrint™and Mopria®
- TLS 1.3 level network security and SNMP v3 asset management support
- Includes 1 year Advance Exchange Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ltd. , Ricoh Imaging Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 461 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Supported Network Protocols | SNMP 3 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ricoh Imaging Company, Ltd. |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 26 |
| A4 Color Print Speed (ppm) | 25 |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Media Type | Label |
| Media Size | Custom Size - 3.54" x 5.83" |
| Standard Input Media Capacity | 251 Sheets |
| Standard Output Media Capacity | 125 Sheets |
| Duty Cycle | 30000 |
| First Print Speed | 9.8 Second Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









