Perfect for your office or small business, the RICOH C125 MF 4-in-1 multifunction printer lets you print, scan, fax and copy with ease. Produce professional, sharp color or monochrome images and text. With an all-in-one toner cartridge and easy cartridge replacement, trust that your important print jobs will be completed when you need them.
- 4-in-1 multifunction printer includes scan, fax, copy and print, supporting mobile devices via AirPrint™ and Mopria®
- Printing speeds of up to 26 ppm color. Fast first print speed and can print on both sides of the paper
- Large 250-sheet capacity paper tray and single-sheet multi-purpose tray
- 35-sheet capacity automatic reversing document feeder for duplex copying and scanning
- Equipped with USB, Wi-Fi and Ethernet connectivity - plus RJ45 for fax
- Includes 1 year Advance Exchange Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ltd. , Ricoh Imaging Company |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 400 MHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 469 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Manufacturer | Ricoh Imaging Company, Ltd. |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 26 |
| A4 Color Print Speed (ppm) | 25 |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan To | USB |
| Media Handling | Single-sheet multi-purpose tray |
| Language Emulation | PostScript 3 |
| Media Type | Envelope |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | 8.50" x 14" |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 150 sheets |
| Duty Cycle | 30000 |
| First Print Speed | 9.8 Second Color |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Speed (Black) | 21 |
| Scan Speed (Color) | 12 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









