Designed for optimal performance, the RICOH 132 P facilitates the jobs you need printed. Enjoy sharp, precise monochrome print quality with options to print on a variety of paper types. Our Locked Print feature keeps your confidential information secure. With print speeds of up to 34 ppm, and the ability to print remotely, the 132 P is sure to keep up with the busiest of workloads.
- Fast, printing speeds of up to 34 ppm black and white
- Large 250-sheet capacity paper tray and 50-sheet capacity multi-purpose tray
- Equipped with USB and Ethernet connectivity - Wi-Fi dongle sold separately
- Supporting mobile devices via AirPrint™ and Mopria® with Wi-Fi dongle
- TLS 1.3 level network security and SNMP v3 asset management support
- Includes 1 year Advance Exchange Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ltd. , Ricoh Imaging Company |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 555 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Ricoh Imaging Company, Ltd. |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Black |
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Envelope |
| Media Size | Legal |
| Standard Input Media Capacity | 300 Sheets |
| Standard Output Media Capacity | 125 Sheets |
| Duty Cycle | 35000 |
| First Print Speed | 7.1 Second Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









