Stream Flawless 4K,Day to Night
See every detail with this 4K battery camera, whether you're monitoring your home, yard, or business. Equipped with spotlights, it delivers
full-color live feeds day and night. Black & white night vision supported by IR LEDs is also available.
Stay Connected with 5/2.4 GHz WiFi
Compared with cameras that support single-band WiFi, Argus Series B360 offers lightning-fast data transfer and enhanced network stability, thanks to its 5/2.4 GHz dual-band WiFi
Go Beyond Just Seeing
Open up the possibility of a clearer, smarter, and greener future!
Standalone Local Storage
Argus Series B360 provides a standalone security solution with a microSD card slot that supports up to 128GB storage, no base station needed. So you can enjoy the ease of storing your motion recordings locally and accessing them anytime for playback.
Effective Warning & Instant Alerts
Sound and Light Double Alarm
Equipped with motion-activated spotlights and siren, Argus Series B360 is designed to provide an extra layer of protection and deter intruders effectively. You can also manually turn them on and off via Reolink App or Client.
Accurate Alerts for What Really Matters
Accurately distinguish between people, vehicles, and animals thanks to advanced detection algorithms. Send instant notifications on what you really care to your mobile device, no subscription required.
Rechargeable Battery
With a long-lasting rechargeable battery, this versatile 4K wireless security camera can work independently, even in the event of a power outage
Solar Panel
Connected to the adjustable 6W Reolink Solar
Panel 2, Argus Series B360 can get energy-efficient and constant solar power.
Non-stop power for non-stop protection
Make Everything Easier & Smarter
Real-Time Smart Alerts
Once something suspicious is detected, the camera will send you instant alerts in various ways without subscription, allowing you to respond to the event in a timely manner.
- 4K 8MP Ultra HD
- Color Night Vision
- Smart Detection
- Easy & Flexible Installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Ltd. , Reolink Digital Technology Co. |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source Type | Solar |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Protocols | P2P |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Type | Infrared/Color |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Recording Formats | 4K |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Number of IR LEDs | 8 |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Field of View | Horizontal: 105° Vertical: 55° Diagonal: 125° |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Bracket Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Durability | Rain Resistant |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Video Formats | H.265 |
| Manufacturer | Reolink Digital Technology Co., Ltd. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 131°F (55°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Ingress Protection Rating | IP66 |