Raritan's hybrid rack transfer switches use electromechanical relays and silicon-controlled rectifiers (SCRs) to transfer a load between two sources. The result is performance and reliability that exceeds that of standard automatic transfer switches (ATS) and at a lower price point than static transfer switches (STS).
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 16 x IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 309-32A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Current | 32 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Short Circuit |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.