17'' AND 19'' LED-BACKLIT LCD DRAWERS
IT or lab administrators often need fast and reliable at-the-rack access to their servers for deployment, administration, and maintenance activities. Raritan's 1U modular LED drawers, with LED-backlit LCD displays provide both energy savings and consolidated access to multiple servers from a single location.
ONE WORKSTATION FOR SERVER ACCESS AND CONTROL
When connecting to your existing analog or digital KVM switches, Raritan's LED consoles combine video, keyboard, and touchpad functionality to manage a rack, or multiple racks of servers from a single workstation.
They also include built-in USB 2.0 ports for convenient, front-of-the-rack media connections to keyboard, mouse, and smart card readers to manage Raritan KVM switches directly from the racks in which they are installed.
IT or lab administrators often need fast and reliable at-the-rack access to their servers for deployment, administration, and maintenance activities. Raritan's 1U modular LED drawers, with LED-backlit LCD displays provide both energy savings and consolidated access to multiple servers from a single location.
ONE WORKSTATION FOR SERVER ACCESS AND CONTROL
When connecting to your existing analog or digital KVM switches, Raritan's LED consoles combine video, keyboard, and touchpad functionality to manage a rack, or multiple racks of servers from a single workstation.
They also include built-in USB 2.0 ports for convenient, front-of-the-rack media connections to keyboard, mouse, and smart card readers to manage Raritan KVM switches directly from the racks in which they are installed.
- Support for Windows®, Linux® and other operating systems.
- Auto power on/off when opening and closing the monitor below a 20 degree angle.
- USB 2.0 pass thru port to connect external devices e.g. a smart card reader.
- Supports DDC, DDC2, DDC2B.
- Space saving 1U design for 85% less space
- Accurate image rendering and video performance for sharp, clear pictures
- LED-backlighting provides up to 20-50% energy savings over current LCD technology
- DVI-D and VGA video inputs make it perfect for use with the Dominion® KX III.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Number of Colors | 16.78 Million Colors |
| Screen Size | 19" |
| Screen Resolution | 1280 x 1024 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 120V AC to 230V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| KVM Switch | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| DVI | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| PS/2 Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.