Raritan's 1U, 17" T1700G2-LED, and 19" T1900-LED Console Drawers with LED-backlit LCD displays and HDMI/DP/DVI or VGA video inputs, connect to your existing analog or digital KVM switches and provide video, keyboard, and touchpad functionality from a single workstation to manage one or multiple racks of servers.
- The 17 inch T1700G2-LED includes a new LCD with enhanced video quality, supports up to a 1080P, 1920x1080@60Hz, and the aspect ratio is 16:9.
- The 19 inch T1900-LED supports up to a 1280x1024@75Hz video resolution with an aspect ratio of 4:3.
They're perfect for the administration of servers in data centers, server rooms, and labs.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 17.3" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LED |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| KVM Technology | Digital |
| KVM Switch | Yes |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| DVI | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Energy Star | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.