- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60309 2P+E 6h 16A (2P3W) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 2 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60309 2P+E 6h 16A (2P3W) |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 2P+E 6h 16A (2P3W) |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 3700 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Contact Closure |
| Protection Type | Splash Proof |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.