- PDU is reliable for power protection and management solutions
- Manage the load and monitor it perfectly with Switched with Metered-by-Outlet anytime with the convenience
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L6-30P (2P3W) plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 208 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 2 x Type A USB |
| Receptacle Type | Type A USB |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P (2P3W) |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 5800 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







