- A device fitted with multiple outputs for the distribution of electric power
- Easily control your equipment remotely without any hassle with Switched with Metered-by-Outlet
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC 60320 C20 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Circuit Breaker | No |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 1900 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Contact Closure |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.