- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- Manage the load and monitor it perfectly with Switched with Metered-by-Outlet anytime with the convenience
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC 60309 3P+E 9h 60A (3P4W) plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+E 9h 60A (3P4W) |
| Locking Receptacles | SecureLock |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Power Rating (VA) | 20 kVA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Minimum Operating Humidity | 5% |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.