- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- Easily control your equipment remotely without any hassle with Metered-by-Outlet
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60309 2P+E 6h 32A (2P3W) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 7400 W |
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 12 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 2P+E 6h 32A (2P3W) |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7700 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Dust |
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.