- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- Remotely monitor your equipment without any worries with Metered-by-Outlet
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 (2P+E) 32A plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 (2P+E) 32A |
| Locking Receptacles | Locking Always-on |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7700 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| Mount Type | Button Mount |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical/Toolless |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Dust |
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.