- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- Monitor load level efficiently with PDU meter
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | No |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Detail | 24 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Load Capacity (VA) | 1900 W |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



