- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC 60309 (3P+N+E) 16A plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 400 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 12 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 (3P+N+E) 16A |
| Locking Receptacles | SecureLock |
| Input Voltage | 400 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 11100 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

