- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 12 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60309 (2P+E) 32A |
| Locking Receptacles | SecureLock |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7400 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



