- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- Remotely monitor your equipment without any worries with Auto Transfer Switch
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60320 C20 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Auto Transfer Switch |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 20 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Detail | 2 x IEC 60320 C20 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Power Rating (VA) | 1900 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.