- PDU distributes AC power to multiple servers and balances the load on the servers
- Easily control your equipment remotely without any hassle with Switched with Metered-by-Outlet
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L21-30P (4P5W) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 208 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 120 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched with Metered-by-Outlet |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P (4P5W) |
| Locking Receptacles | SecureLock |
| Input Voltage Range | 190 V AC - 208 V AC |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 120 V AC - 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Load Capacity (VA) | 8.60 W |
| Power Rating (VA) | 8600 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 9.84 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.