- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L15-30P (3P4W) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 208 V input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 48 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L15-30P (3P4W) |
| Input Voltage | 208 V |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 8600 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Humidity |
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













