- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- Metered PDU offers reliable, rack-mount and multi-outlet power source
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Single Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L6-30P (2P3W) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Metered |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P (2P3W) |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 5800 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Differential Pressure |
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







