- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60309 3P+E 9h 60A (3P4W) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 208 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 24 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+E 9h 60A (3P4W) |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Power Rating (VA) | 17.30 kVA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overcurrent Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











