The PX Intelligent Rack PDU series provides reliable power distribution for IT equipment cabinets. It offers metering at the inlet, outlet, and PDU circuit breaker level. There are over 600 off-the-shelf models available, dozens of which are in stock and ready to ship. Support for 120 to 400V: single or three-phase. Form factors from Zero to 3U. Plus environmental monitoring support.
- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- With monitored PDU, you can remotely monitor single-or three-phase voltage easily
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L15-30P (3P4W) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | NEMA L15-30P (3P4W) |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Power Rating (VA) | 8600 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overcurrent Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









