- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Single Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 2P+E 6h 32A (2P3W) plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Monitored |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60309 2P+E 6h 32A (2P3W) |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 2P+E 6h 32A (2P3W) |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7400 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Splash Proof |
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











