Rack Power Distribution Units (PDUs)
The Raritan PX family of high-quality, intelligent rack power distribution units (iPDUs) offers real-time remote power monitoring of current (amps), voltage, power (kVA, kW) and energy consumption (kWh) with +/- 1% billing-grade accuracy, even at individual outlets.
The PX series offers hundreds of models to meet all your data center applications, including models with remote outlet switching, individual outlet metering, high-power for blade servers and high-density applications, and 400V power distribution.
- With PDUs decisions for load balancing and minimizing extra cost can be managed
- IEC 60320 C19 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- IEC 60309 2P+E plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 2P+E |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (VA) | 7700 VA |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Overload Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

